Wezwanie „Matka Słowa” jest związane z charyzmatem instytutów o podobnej nazwie. Można też spotkać parafie pod tym wezwaniem założone przez werbistów. Wezwanie to spotykane jest również w takich instytutach jak „Instytut Słowa Wcielonego” w Argentynie, czy ruch katolicki „Verbum Dei” (Słowa Bożego) w Hiszpanii. Wezwanie to jest bliskie również miejscu, w którym się znajdujemy, bowiem to właśnie częstochowski tygodnik katolicki „Niedziela” corocznie przyznaje nagrodę „Matki Słowa”. W tym przypadku nie jest to związane z nazwą, ale ze specyfiką działalności dziennikarskiej, które przecież zajmuje się słowem.
W dniach 7-9 lipca 2022 roku w Domu Misyjnym św. Kazimierza w Kleosinie odbył się tradycyjny biblijno-filozoficzny kurs rekolekcyjny dla katechetów. Uczestniczyło w nim 28 osób. Kurs ten, jak zwykle, prowadzili: dr Danuta Radziszewska-Szczepaniak (filozof) i o. dr Jan Bocian SVD (teolog).
Temat tegorocznych rozważań sformułowany został jako „Roztropność – zapomniana cnota”. Podczas prelekcji, jak również w przerwach między zajęciami, zawsze możliwa była dyskusja, która prowadzi do większego zaangażowania wszystkich uczestników spotkania, tak prowadzących jak i słuchaczy, oraz pozwala na dogłębne rozważenie omawianego problemu.
Rozpoczął się nowy rok liturgiczny. Pierwsza część Adwentu przypomina nam prawdę o powtórnym przyjściu Jezusa (paruzji) i ma nam pomóc przygotować się na to spotkanie, druga natomiast (okres od 17 do 24 XII) to czas przygotowania na obchód Świąt Bożego Narodzenia.
Na ów najbliższy czas życzę Państwu obfitych łask Bożych. Niech Pan wspomoże nas wszystkich swym błogosławieństwem i sprawi, abyśmy jak najowocniej przeżyli dni rozpoczętego okresu liturgicznego.
W dniach 22-28 sierpnia bieżącego roku odbył się kolejny, zorganizowany w ramach działalności Apostolatu Biblijnego Polskiej Prowincji Zgromadzenia Słowa Bożego, wakacyjny kurs biblijno-filozoficzny. Temat tegorocznego spotkania brzmiał: „Religia a polityka”. Tym razem kurs zorganizowany został w ośrodku rekolekcyjnym naszego Zakonu w Budapeszcie.
Przyjęty przez nas temat nie miał na celu oceny żadnej partii ani stronnictwa politycznego, ale raczej odnalezienie ogólnych, istotnych, teoretycznych zasad, którymi winni kierować się świadomi swej wiary i powierzonych im w społeczeństwie zadań politycy-katolicy. Jak zwykle wybrany problem pragnęliśmy rozważyć w świetle Bożego Objawienia i przyrodzonego rozumu ludzkiego.
Dziś, zwracając się do Państwa, pragnąłbym przywołać jeszcze przed oczy nasze letnie spotkanie, które odbyło się w dniach 19-25 lipca w Pieniężnie i zapowiedzieć planowane dwa najbliższe kursy.
Ów sylwestrowy niewątpliwie trzeba już zaprezentować, by osoby nim zainteresowane miały czas na przygotowanie się i właściwe zorganizowanie swych zajęć. W końcu do sylwestra pozostało już tylko około trzech miesięcy.
Dobiega końca karnawał roku 2018. Przed rozpoczęciem Wielkiego Postu pragnąłbym podzielić się z Państwem radością z ostatnich spotkań przeprowadzonych w ramach działalności Apostolatu Biblijnego Polskiej Prowincji Zgromadzenia Słowa Bożego.
W okresie Bożego Narodzenia 2017/2018, oraz w następującym po nim karnawale przeprowadziliśmy dwa biblijno-filozoficzne tridua: spotkanie sylwestrowe oraz kurs dla katechetów prowadzony w naszym Domu Misyjnym Św. Kazimierza w Kleosinie. Oba spotkania poświęcone były tematyce przyjaźni.
W niedzielę 22 października rozpoczyna się Tydzień Misyjny. Czas, w którym Kościół zachęca nas do podjęcia refleksji nad naszym zaangażowaniem w misyjne posłannictwo wszystkich wiernych.
Nie ulega wątpliwości, że większość spośród nas wezwanych zostało przez Boga do życia świeckiego, do życia w rodzinie. Musimy mieć jednak pełną świadomość, że każdy z nas odpowiedzialny jest za rozwój wiary w świecie, za kształtowanie społeczeństwa, w którym żyjemy, według Bożych praw.
Działalność Apostolatu Biblijnego Polskiej Prowincji Zgromadzenia Słowa Bożego obejmuje różnorodną działalność. Prócz organizowania Wakacyjnych Kursów Biblijno-Filozoficznych, oraz Biblijno-Filozoficznych Sylwestrów, pragniemy upowszechniać znajomość Pisma Świętego za pośrednictwem wydawanych przez nas książek.
Tym razem pragnąłbym zaprezentować serię wydawniczą pt.: „Pastoralne materiały Apostolatu Biblijnego”. Należące do tej serii książki, wydawane w naszym wydawnictwie zakonnym „Verbinum”, mają na celu przybliżenie wszystkim zainteresowanym osobom treść Pisma Świętego, pomóc w rozważeniu biblijnych problemów. Nie są to jednak książki naukowe. Ich charakter jest raczej popularyzatorski, pastoralny.
PIENIĘŻNO
Kurs Biblijno-Filozoficzny pt. „Świat ludzkich uczuć” przeszedł do historii. Tegoroczne spotkanie odbyło się w dniach 13–19 lipca w klasztorze-seminarium w Pieniężnie.
W spotkaniu wzięło udział dwadzieścioro uczestników, w tym siedem osób nowych, po raz pierwszy uczestniczących w naszych spotkaniach.
Kończy się już rok szkolny 2016/2017 i zaczyna okres wakacyjny. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami pragnę raz jeszcze przypomnieć, a osoby chętne zaprosić, na Wakacyjny Kurs Biblijno-Filozoficzny na temat „Świat ludzkich uczuć”.
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami tegoroczne nasze spotkanie odbędzie się w dniach 13-19 lipca 2017 roku w naszym klasztorze-seminarium w Pieniężnie.
W dniach 30. stycznia – 1. lutego 2017 roku Apostolat Biblijny Polskiej Prowincji Zgromadzenia Słowa Bożego przeprowadził Biblijno-Filozoficzny kurs dla katechetów.
Kurs, pierwszy tego rodzaju zorganizowany przez nasz Apostolat, odbył w Domu Misyjnym Św. Kazimierza Królewicza w Kleosinie. Tematem spotkania były „Granice tolerancji”.
Strona 1 z 4