foto1
foto1
foto1
foto1
foto1Zaproszenie na letni kurs biblijno-filozoficzny 2018

Kus biblijno-filozoficzny 2018Czas świąt wielkanocnych powoli zbliża się do swego kresu. Ów okres liturgiczny jest niewątpliwie szczególnym czasem, w którym w nadzwyczaj wyrazisty sposób łączą się tajemnice Starego i Nowego Przymierza.

Wyzwolenie starotestamentalnych Izraelitów z niewoli egipskiej typicznie ukazuje tajemnicę wyzwolenia ludzi z niewoli grzechu, które dokonało się w Misterium Paschalnym Jezusa – Jego Męce, Śmierci i zmartwychwstaniu. Był to początek Okresu Wielkanocnego. Ów radosny czas świąteczny zamyka się nadchodzącym świętem Pięćdziesiątnicy.

W Nowym Testamencie Pięćdziesiątnica to Uroczystość Zesłania Ducha Świętego – Parakleta umacniającego nas w ofiarowanej nam przez Zmartwychwstałego Jezusa wolności. Pięćdziesiątnica Starego Testamentu była świętem przypominającym Ludowi Bożemu nadanie Prawa na górze Synaj. To Boże Prawo miało pouczyć Naród Wybrany, a poprzez to dać mądrość i siłę do zachowania uzyskanej po wyjściu z Egiptu wolności.

Tak Prawo Boże stało się darem dopełniającym łaskę daru wyzwolenia. A chociaż w oczach wielu nadanie jakiegokolwiek prawa zdawało się być ponownym ograniczeniem wolności człowieka, w rzeczywistości stało się narzędziem jej zachowania. Również w dzisiejszych czasach wiele osób postrzega wszelkie, a zwłaszcza Boże Prawo, jako formę zniewolenia. Czy jednak takie podejście do prawa jest słuszne?

kurs bibfil lato2018W życiu każdego człowieka możemy przecież zauważyć błogosławione skutki obowiązywania przeróżnych przepisów prawnych. Porządkują one naszą codzienność i częstokroć chronią przed tragicznymi następstwami nieroztropnych czynów poszczególnych osób. Tak więc to, co pozornie wielu ludziom może się wydawać rzeczywistością krępującą ich, co do istoty przynosi błogi plon sprawiedliwości i chroni przed nieszczęściami. A zatem sprawiedliwe, słuszne prawo nie jest ograniczeniem, lecz poszerzeniem i ochroną właściwie pojętej wolności człowieka.

Dzieląc się z Państwem tymi przemyśleniami pragnę zwrócić szczególną uwagę na połączenie tajemnicy „Święta wolności” – Paschy, z tajemnicą „Święta prawa” – Pięćdziesiątnicy. Pragnąłbym bowiem wstępnie zapowiedzieć proponowaną przez nas tematykę tegorocznego, letniego kursu biblijno-filozoficznego, prowadzonego w ramach działalności Apostolatu Biblijnego Polskiej Prowincji Zgromadzenia Słowa Bożego – na który to kurs już teraz wszystkich chętnych zapraszam. Pragniemy bowiem zaproponować rozważenie problemu prawa: naturalnego, objawionego, stanowionego, religijnego… Jakie ma ono znaczenie dla nas-ludzi, jakie stawia nam ono wymogi, ogranicza nas, czy też poszerza naszą wolność; zniewala, czy broni?

Warto też rozważyć problematykę konieczności egzekwowania poszczególnych przepisów w życiu jednostki i społeczeństw – jak sprawiedliwie karać, bądź nagradzać, jak Bożą i ludzką sprawiedliwość realizować w naszym życiu tak, by z jednej strony nie być pobłażliwym dla grzechu (zła), z drugiej zaś – nie nadać prawu charakteru absolutnego i ze służebnego nie uczynić go bezdusznym, nieliczącym się z człowiekiem przepisem.

Wszystkim zainteresowanym proponujemy tę właśnie tematykę do rozważenia w trakcie tegorocznego letniego spotkania. Jak zwykle spojrzymy na ów problem zarówno ze strony przyrodzonego rozumu ludzkiego (dziedzina filozofii), jak również ze strony Bożego Objawienia (dziedzina teologii – Biblii i Tradycji).

Kurs ten odbędzie się jak zwykle w naszym klasztorze-seminarium w Pieniężnie. Spotkanie to odbędzie się w terminie 19-25 lipca bieżącego roku. Już dziś wszystkich zainteresowanych zapraszam do zgłaszania swego uczestnictwa. Zgłaszać się można telefonicznie albo pisząc na adres:

Ks. Jan Bocian SVD
Koordynator Apostolatu Biblijnego
Polskiej Prowincji Słowa Bożego

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Tel. kom. (+48) 696-752-593

Pieniężno Pierwsze 19
14-520 PIENIĘŻNO

Wszystkich Państwa proszę o modlitwę w intencji spotkania letniego i całej działalności Apostolatu Biblijnego. Niech Bóg błogosławi nam wszystkim i pozwoli ponownie przeżyć kurs letni dla naszego pożytku, wzajemnego umocnienia się i na chwałę Bożą. Dokładniejsze dane dotyczące kursu letniego podamy w najbliższym czasie.

Raz jeszcze wszystkich Państwa serdecznie pozdrawiam w imieniu zarówno moim, jak i Współprowadzącej nasze kursy Pani Danusi.

Niech Bóg błogosławi Wszystkim!

W miłości Wcielonego Słowa Bożego
Ks. Jan Bocian SVD

Werbistowski Apostolat Biblijny
Pieniężno Pierwsze 19, 14-520 Pieniężno
Tel.: (55) 24-29-233
E-mail: biblia@werbisci.pl