foto1
foto1
foto1
foto1
foto1Informacja o Kursach Biblijno-Filozoficznych w 2015 roku

Drodzy Państwo,
Rozpoczął się drugi rok spełniania przeze mnie posługi koordynatora Apostolatu Biblijnego Polskiej Prowincji Zgromadzenia Słowa Bożego. W tym, 2015 roku, pragnę zaproponować Państwu możliwość uczestniczenia w kolejnym Wakacyjnym Rekolekcyjnym Kursie Biblijno-Filozoficznym.

Zgodnie z zapowiedziami złożonymi na dotychczasowych naszych spotkaniach (w Lipiu i w Chludowie) pragniemy w bieżącym roku zorganizować dwa turnusy kursu wakacyjnego. Pierwszy z nich odbędzie się w Kleosinie k. Białegostoku, w dniach od 9 do 15 lipca. Drugi natomiast będzie miał miejsce w Zakopanym, w terminie od 27 sierpnia do 2 września.

Uwzględniając przekazane nam w Lipiu i Chludowie sugestie Państwa, nasze wakacyjne spotkanie zostało przedłużone do jednego pełnego tygodnia (licząc z dniem przyjazdu i odjazdu), a dniem centralnym staje się niedziela. Stąd to kursy siłą rzeczy będą rozpoczynały się w czwartek i kończyły w środę. Pierwszy dzień spotkania (dzień przyjazdu) poświęcony zostanie na zawiązanie naszej Wspólnoty. Piątek i sobota – to dni „wykładowe i dyskusyjne”. Niedziela – jako dzień świąteczny – będzie miała odmienny charakter. Nie będzie wykładów, ale czas ten poświęcimy wycieczce, kinu, odpoczynkowi, etc, w zależności od możliwości i zapotrzebowania naszej grupy. Poniedziałek i wtorek to kolejne dni „wykładowo-dyskusyjne”, a środa – dzień poświęcony podsumowaniu, pożegnaniu i powrotowi do naszych domów.

Tak jak w wypadku poprzednich naszych spotkań podstawowym warunkiem uczestnictwa jest ukończony osiemnasty rok życia. Kursy nasze przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych, ponieważ nie jesteśmy w stanie zapewnić osobom niepełnoletnim wymaganej przez prawo opieki.

Wakacyjne Kursy Biblijno-Filozoficzne uważamy za pewną, szczególną formę rekolekcji, jednakże należy podkreślić, iż odbiegają one od zwykłych, tradycyjnych form ćwiczeń duchowych. Pragniemy zapewnić uczestnikom możliwość zadawania pytań i podejmowania dyskusji z prowadzącymi/prelegentami (czego przecież nie przewiduje się w wypadku zwykłych rekolekcji). Również teologiczno-filozoficzna formuła naszych spotkań ma na celu zachęcenie do poszukiwania i poznawania Boga tak w oparciu o Boże Objawienie (Biblia i Tradycja Apostolska), jak i w oparciu o zdolności, władze przyrodzonego rozumu ludzkiego, który dany nam jako dar od Boga również do Niego prowadzi. Tak wiara nasza ma stać się dojrzałą i rozumną, nasza religijność – świadomą, obejmującą całość naszego życia i działania. Ponadto poszukiwanie odpowiedzi na problemy codziennego życia w oparciu o Boże Objawienie i o rozum ludzki daje, jak sądzimy, możliwość uczestniczenia w naszych kursach rekolekcyjnych również osobom poszukującym, a nawet niewierzącym, jeśli tylko będą zainteresowane takim spędzeniem czasu. Zapoznanie się bowiem z doktryną naszej wiary, z właściwą interpretacją tekstów świętych i rozumowym podejściem do zagadnień życiowych i religijnych i ich może otworzyć na Bożą łaskę.

Aby jednak kurs miał również charakter przeżycia religijnego pragniemy zapewnić każdego dnia możliwość uczestniczenia w Eucharystii, wspólnych modlitwach i adoracji. Zdajemy sobie sprawę, że różnym osobom odpowiadają różne formy modlitw, kultu… Stąd też wielkim naszym pragnieniem jest, aby każdy z uczestników spotkania czuł się zaproszony do skorzystania z proponowanych przez nas praktyk, ale nie bezwzględnie zobowiązany do uczestnictwa w nich. Przewidywana codziennie (poza niedzielą – dniem „wycieczkowym”) godzinna adoracja dla wielu osób może być zbyt długa. Nie trzeba więc uczestniczyć w niej w całości. Nadto – jeśli byłyby osoby pragnące w tym czasie odpocząć – z adoracji nie muszą skorzystać. Gorąco zachęcamy do korzystania ze wszelkich naszych praktyk religijnych, ale z roztropnością niech każdy sam ocenia swe potrzeby i możliwości.

Odpowiadając też na prośby części uczestników „Biblijnego Sylwestra 2014/2015” pragniemy opóźnić naszą popołudniową konferencję, aby osoby chętne miały czas na odmówienie Koronki do Bożego Miłosierdzia o godzinie 1500.

9-15 lipca 2015
Wakacyjny Rekolekcyjny Kurs Biblijno-Filozoficzny
Dom Misyjny Św. Kazimierza
ul. Zambrowska 24
16-001 KLEOSIN k. Białegostoku.

Przewidywany koszt uczestnictwa: ok. 250 zł od osoby (nocleg i wyżywienie).

Ze względu na warunki lokalowe Domu Św. Kazimierza niestety nie możemy gwarantować osobnych pokoi dla małżeństw (zależne jest to od ilości zgłoszeń, zasadniczo dysponujemy salami sześcioosobowymi).

Dojazd we własnym zakresie.

 

27 sierpnia – 2 września 2015
Wakacyjny Rekolekcyjny Kurs Biblijno-Filozoficzny

Dom Misyjny Św. Józefa Freinademetza SVD
ul. A. Struga 5
34-500 ZAKOPANE

lub

Dom Bł. Alojzego Ligudy
ul. Małe Żywczańskie 22a
34-500 ZAKOPANE

Przewidywany koszt uczestnictwa: ok. 350 zł od osoby (nocleg i wyżywienie).

W miejscu zakwaterowania dostępne będą śniadanie i kolacja, zaś obiady – w pobliskiej, zaprzyjaźnionej z nami restauracji.

Dojazd we własnym zakresie.

UWAGA! Podane powyżej koszty uczestnictwa w kursie (250 zł – Kleosin; 350 zł - Zakopane) obejmują jedynie zakwaterowanie i posiłki podczas kursu. Ewentualna wycieczka niedzielna wiązałaby się z dodatkowymi kosztami.


Zainteresowanych proszę o kierowanie zgłoszeń na adres:

Ks. Jan Bocian SVD
Kolonia 19
14-520 PIENIĘŻNO
Kom. +48 696-752-593
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Kończąc ten list do Państwa pragnę wszystkim Państwu życzyć obfitych Bożych darów. Jednocześnie przekazuję gorące i serdeczne pozdrowienia od Współprowadzącej nasze kursy pani dr Danuty Radziszewskiej-Szczepaniak. Niechaj Stwórca wspiera Państwa i wszystkich Państwa Bliskich swym błogosławieństwem i sprawi abyśmy wszyscy każdego dnia postępowali w łasce u Boga i ludzi.

Jan Bocian SVD
Koordynator Apostolatu Biblijnego
Polskiej Prowincji SVD

Werbistowski Apostolat Biblijny
Pieniężno Pierwsze 19, 14-520 Pieniężno
Tel.: (55) 24-29-233
E-mail: biblia@werbisci.pl