foto1
foto1
foto1
foto1
foto1



      Tekst Litanii         

LITANIA DO MATKI SŁOWA BOŻEGO - KOMENTARZ DO WEZWAŃ
Ucha nie zakryła

Tyś na zwiastowanie anielskie ucha nie zakryła
- Matko Słowa, módl się za nami!

Po wezwaniach mówiących o przygotowaniu Maryi do jej powołania bycia Matką Słowa, przechodzimy do wezwań związanych z kluczowym momentem realizacji tego powołania. Do sceny Zwiastowania. W niej niezmiernie ważny jest fakt pozostawienia w gestii Maryi decyzji o wykonaniu lub niewykonaniu woli Bożej, przekazanej Jej przez archanioła Gabriela.

Słowa „ucha nie zakryła” mogą nieco zdziwić w odniesieniu do Najświętszej Maryi Panny, od której nie spodziewamy się postawy sprzeciwu wobec słowa Bożego. Jednak dążymy do tego, aby inspiracją tej litanii było Pismo święte, a temat „słuchania” jest jednym z kluczowych tematów historii zbawienia.

A jeżeli już o „słuchaniu” mowa, to nasuwa się przede wszystkim modlitwa „Szema Izrael!” („słuchaj, Izraelu!”). Naród wybrany po dziś dzień powtarza ją trzy razy dziennie. Weźmy również jako przykład modlitwę brewiarzową. Zaczynamy ją psalmem wezwania. W polskim wydaniu brewiarz proponuje na kolejne tygodnie 4 różne psalmy. Ale już w Rosji jest tylko jeden – Ps 95. Odmawiając ten psalm codziennie przypominamy sobie, podstawowe w naszym życiu duchowym, wezwanie: „Jeśli dziś głos Jego usłyszycie, nie zatwardzajcie waszego serca” (Ps 95,7). Jako kluczowy można też przywołać tekst sceny Przemienienia Pańskiego: „To jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie, Jego słuchajcie!” (Mt 17,5).

Maryja wysłuchała zwiastowania anielskiego i nie zakryła na nie swojego ucha. Zgodziła się z jego treścią i tę treść przyjęła. Z własnego doświadczenia wiemy, że w naszym życiu, nie zawsze tak jest. Często stawiamy opór słowu. Dlaczego tak się dzieje? Powody są różne. Jednym z nich jest świadomość, że słowo Boże wprowadza w nasze życie zmiany.

Byłem kiedyś na spotkaniu z o. Ludgerem Feldkamperem SVD, byłym sekretarzem generalnym Katolickiej Federacji Biblijnej. Mówił o dzieleniu się słowem w naszych wspólnotach. Zauważył pewien powtarzający się schemat. Wielu współbraci widzi konieczność takiego dzielenia i niejednokrotnie z entuzjazmem zabiera się do tego dzieła. Ten entuzjazm jednak w pewnym momencie gaśnie. Na pytanie, czy można precyzyjnie określić ten moment, o. Ludger zamyślił się nieco i odpowiedział: „To jest ten moment, kiedy słowo Boże zaczyna od nas czegoś wymagać”. Wydaje się, że wtedy zaczynamy „zakrywać swoje ucho”.

Ta dynamika „zakrytego czy odkrytego” ucha widoczna jest w tekstach biblijnych. Słowa o „odkrywaniu ucha” znajdują się w jednym z proroctw mesjańskich, w Trzeciej Pieśni Sługi Jahwe (Iz 50,4-5): „Każdego ranka pobudza me ucho, abym słuchał jak uczniowie. Pan Bóg otworzył mi ucho, a ja się nie oparłem ani się nie cofnąłem”.

W tym tekście słowo „pobudza” ma odcień swoistej stymulacji. Hebrajski czasownik r’a oznacza budzenie ze snu. Można by zatem przetłumaczyć ten tekst: „Każdego ranka budzi ze snu moje ucho”. Warto przypomnieć inny tekst mesjański: „Nie chciałeś ofiary krwawej ani obiaty, lecz otwarłeś mi uszy (…) wtedy powiedziałem: Oto przychodzę” (Ps 40,7-8).

Może dziwić nas to uzupełnienie o element osobistej decyzji w przyjęciu słowa Bożego – „a ja nie oparłem się”. Dlaczego Sługa miałby się opierać? Już kolejne słowa „Pieśni” rzucają światło na tę kwestię. W jego przypadku przyjęcie słowa Bożego poskutkowało cierpieniem i prześladowaniem: „Podałem grzbiet mój bijącym i policzki moje rwącym mi brodę” (Iz 50,5).

Nie inaczej było w życiu Najświętszej Maryi Panny. Ona też w wypełnieniu się Bożych planów widzi określone trudności: „Jakże się to stanie, skoro nie znam męża?” (Łk 1,34). W tym „nie znam męża” zawarte jest również „nie mam w planach tej drogi poczęcia”. Maryja otrzymuje odpowiedź o Bożym pochodzeniu potomka. Taka nietypowa droga okaże się zupełnie niezrozumiała dla ludzi. Po wyrażeniu zgody cierpienie nie dało na siebie długo czekać: „Znalazła się brzemienną (...); Józef (…) zamierzał oddalić Ją potajemnie” (zob. Mt 1,18-19).

Czy o błogosławionym stanie Maryi wiedział tylko Józef? Czy wiedziały o tym kobiety z Nazaretu, które przecież doskonale umiały „liczyć miesiące”? Czy Maryja żyła z piętnem grzechu? Czy Nazaret był dla niej małym piekiełkiem? Tego nie wiemy i nie powinniśmy zapędzać się w nieudokumentowane teorie. Z całą pewnością wiemy, że w momencie decyzji o przyjęciu Syna Bożego, Maryja mogła myśleć o tym niebezpieczeństwie.

O nietypowej sytuacji wiedział również św. Józef. To dla przeciętnego człowieka jest aż nadto wystarczające, żeby powiedzieć Bogu krótkie i wyraźnie „NIE!”. Ona jednak „ucha swego nie zakryła”… I dlatego błogosławić Ją będą wszystkie pokolenia!

Audi filia – słuchaj, Córko, spójrz i nakłoń ucha! (Ps 45, 11)

Dariusz Pielak SVD

Wakacyjny Kurs Biblijno-Filozoficzny 2023

W dniach 17-23 sierpnia 2023 roku w Pieniężnie odbył się kolejny Wakacyjny Kurs Biblijno-Filozoficzny, tym razem zatytułowany “Wolność – mit czy rzeczywistość?” Spotkanie prwadzili dr Danuta Radziszewska-Szczepaniak oraz o. dr Jan Bocian SVD. 

Wakacyjne kursy biblijno-filozoficzne prowadzone są w formie warsztatów dyskusyjnych, a wybrane zagadnienie omawiane jest w świetle przyrodzonego rozumu ludzkiego (filozofia) oraz Objawienia Bożego (Biblia, teologia).

Więcej…

Kurs biblijno-filozoficzny dla katechetów Archidiecezji Białostockiej

Od 2017 roku, w ramach działalności Apostolatu Biblijnego Polskiej Prowincji Zgromadzenia Słowa Bożego, prowadzone są rekolekcyjne kursy biblijno-filozoficzne dla Katechetów Archidiecezji Białostockiej. Odbywające się corocznie spotkania nie zostały zawieszone nawet w okresie obowiązywania ograniczeń pandemicznych związanych z Covid-19, choć w latach 2020-2021 organizowane były przy zachowaniu szczególnej ostrożności.

W tym roku odbył się on w dniach 26-28 czerwca 2023 roku w Domu Misyjnym św. Kazimierza w Kleosinie. Jego temat brzmiał: „Żyć w kontekście wieczności – cel w życiu chrześcijanina”. Wraz z dwójką prowadzących wzięły w nim udział 34 osoby osoby.

Więcej…

“Matka Słowa i Matka wiary” - maryjne wezwania na czas kryzysu

Wezwanie „Matka Słowa” jest związane z charyzmatem instytutów o podobnej nazwie. Można też spotkać parafie pod tym wezwaniem założone przez werbistów. Wezwanie to spotykane jest również w takich instytutach jak „Instytut Słowa Wcielonego” w Argentynie, czy ruch katolicki „Verbum Dei” (Słowa Bożego) w Hiszpanii. Wezwanie to jest bliskie również miejscu, w którym się znajdujemy, bowiem to właśnie częstochowski tygodnik katolicki „Niedziela” corocznie przyznaje nagrodę „Matki Słowa”. W tym przypadku nie jest to związane z nazwą, ale ze specyfiką działalności dziennikarskiej, które przecież zajmuje się słowem. 

Więcej…

Kurs biblijno-filozoficzny dla katechetów w Kleosinie

W dniach 7-9 lipca 2022 roku w Domu Misyjnym św. Kazimierza w Kleosinie odbył się tradycyjny biblijno-filozoficzny kurs rekolekcyjny dla katechetów. Uczestniczyło w nim 28 osób. Kurs ten, jak zwykle, prowadzili: dr Danuta Radziszewska-Szczepaniak (filozof) i o. dr Jan Bocian SVD (teolog).

Temat tegorocznych rozważań sformułowany został jako „Roztropność – zapomniana cnota”. Podczas prelekcji, jak również w przerwach między zajęciami, zawsze możliwa była dyskusja, która prowadzi do większego zaangażowania wszystkich uczestników spotkania, tak prowadzących jak i słuchaczy, oraz pozwala na dogłębne rozważenie omawianego problemu.

Więcej…

Sylwester biblijno-filozoficzny 2019

Rozpoczął się nowy rok liturgiczny. Pierwsza część Adwentu przypomina nam prawdę o powtórnym przyjściu Jezusa (paruzji) i ma nam pomóc przygotować się na to spotkanie, druga natomiast (okres od 17 do 24 XII) to czas przygotowania na obchód Świąt Bożego Narodzenia.

Na ów najbliższy czas życzę Państwu obfitych łask Bożych. Niech Pan wspomoże nas wszystkich swym błogosławieństwem i sprawi, abyśmy jak najowocniej przeżyli dni rozpoczętego okresu liturgicznego.

Więcej…

miedzy nami homiletami960px min

Cotygodniowe rozważania niedzielnej Ewangelii
z o. Maciejem Baronem SVD i o. Michałem Nowakiem OFMConv

Audycji można słuchać na żywo w Radiu Niepokalanów w niedziele o godz 11.10 i 21.30 lub odsłuchać później na stronie internetowej radia.
Rozważań można także posłuchać jako podcasty na Android lub Spotify.


 

Banner SBwMZ

Werbiści, siostry zakonne i świeccy mówią o znaczeniu Słowa Bożego w ich życiu

Werbistowski Apostolat Biblijny
Pieniężno Pierwsze 19, 14-520 Pieniężno
Tel.: (55) 24-29-233
E-mail: biblia@werbisci.pl