LITANIA DO MATKI SŁOWA BOŻEGO - KOMENTARZ DO WEZWAŃ
Tyś w zwiastowaniu Słowo
Tyś w zwiastowaniu Słowo sercem przyjęła,
Tyś w zwiastowaniu Słowo ciałem przyjęła
- Matko Słowa, módl się za nami.
Sformułowanie tych dwóch wezwań litanii zaczerpnięte zostało z Konstytucji Dogmatycznej o Kościele „Lumen gentium” Soboru Watykańskiego II. Ostatni jej rozdział zatytułowany jest: „Błogosławiona Maryja Dziewica, Boża Rodzicielka, w tajemnicy Chrystusa i Kościoła”. To tam, w numerze 53 czytamy te znamienne słowa: „Albowiem Maryja Dziewica, która przy zwiastowaniu anielskim poczęła i w sercu, i w ciele Słowo Boże i dała światu Życie, uznawana jest i czczona jako prawdziwa Matka Boga i Odkupiciela”. Te właśnie słowa możemy uznać za najgłębszy i najpełniejszy teologiczny fundament wezwania „Matka Słowa”.
Przy zwiastowaniu anielskim
Zwiastowanie anielskie jest konkretnym słowem Bożym skierowanym indywidualnie do Maryi, przez które weszła Ona do historii zbawienia. W poprzednim miesiącu mówiliśmy o tym, że Maryja nie zakryła swojego ucha na słowo zwiastowania. Mamy tu zatem pierwszy aspekt stosunku Maryi do słowa Bożego: słuchanie. Ona słucha słowa Bożego i przyjmuje je. Dlatego właśnie papież Paweł VI w adhortacji apostolskiej o kulcie Najświętszej Maryi Panny „Marialis cultus” nazywa ją „Dziewicą słuchającą” (Virgo audiens). Przez swoje zasłuchanie się w słowo i posłuszeństwo temu słowu, staje się Ona wzorem i obrazem słuchającego i wypełniającego wolę Boga Kościoła.
Poczęła i w sercu i w ciele
O ile Maryja może być wzorem dla Kościoła w przyjmowaniu słowa objawionego („słowa” małą literą), o tyle przyjęcie w łonie Słowa Przedwiecznego jest zupełnie poza zasięgiem wierzących i jest unikalnym przywilejem Maryi. Podczas przygotowań do ostatniej kapituły generalnej, gdzie jednym z głównych tematów było nasze „zakorzenienie w słowie” powstała dyskusja. Zaproponowano, żeby umieścić w dokumencie wzmiankę o Maryi, jako Matce Słowa i modelu przyjmowania słowa dla nas. Były głosy, że Maryja nie powinna być naszym jedynym ideałem wszystkich chrześcijańskich postaw, w tym i słuchania słowa. Nie można się oczywiście nie zgodzić, że wielu świętych miało niesamowite i piękne doświadczenia ze słowem Bożym i mogą oni być dla nas wzorem. Natomiast w tym akurat przypadku między nami i Maryją jest oczywista różnica gatunkowa. O ile bowiem w przypadku świętych słowo przyjmowane jest wiarą, zamieszkuje w sercu przez wiarę i rodzi Chrystusa wiary, o tyle wszystko to w Maryi dokonało się i duchowo i fizycznie. Przyjęła ona i urodziła zarówno słowo objawienia, przez małe „s”, jak i Słowo, dużą literą – Słowo Przedwieczne.
Rozważając ten soborowy tekst, warto jeszcze zwrócić uwagę na pewien szczegół, odnoszący się do tłumaczenia. Otóż, polska wersja dokumentu soborowego, mówi o poczęciu Słowa w sercu i w ciele przez Najświętszą Maryję Pannę. Warto zauważyć, że w łacińskim oryginale stoi nie słowo concepit – „poczęła”, ale słowo accipit – „przyjęła”. Za wariantem „przyjęła” poszło tłumaczenie angielskie (received) i hiszpańskie (recibió). Te dwa wyrażenia są komplementarne: poczęła, ponieważ wcześniej przyjęła. Tu również widzimy ten ważny aspekt wsłuchiwania się w słowo objawienia i posłuszeństwo temu słowu, aby Słowo Przedwieczne mogło stać się ciałem.
Dała światu Życie
W związku z 500. rocznicą ewangelizacji Ameryki Łacińskiej odbyło się w Pieniężnie sympozjum naukowe, na którym był obecny wybitny chilijski teolog – Segundo Galilea. Powiedział on ciekawą rzecz odnośnie interpretacji Pisma Świętego. Otóż jego zdaniem, prawdziwe znaczenie tekstów biblijnych znajduje swoje wyjaśnienie nie tyle w gabinetach uczonych egzegetów, co w życiu świętych. Tylko słowo przyjęte i wypełnione pokazuje czym było w swojej istocie. Maryja, przyjmując słowo „dała Życie światu”, czyli dała światu Chrystusa i Jego zbawcze dzieło. Ona, jako Matka Słowa, jest patronką naszego przyjmowania słowa, poczynania Chrystusa wiary w naszych sercach i stawania się w tym świecie „bramami łaski”, przez które Bóg wchodzi w historię ludzką. Módlmy się o Jej pomoc w tym ważnym dziele!
Dariusz Pielak SVD
W dniach 17-23 sierpnia 2023 roku w Pieniężnie odbył się kolejny Wakacyjny Kurs Biblijno-Filozoficzny, tym razem zatytułowany “Wolność – mit czy rzeczywistość?” Spotkanie prwadzili dr Danuta Radziszewska-Szczepaniak oraz o. dr Jan Bocian SVD.
Wakacyjne kursy biblijno-filozoficzne prowadzone są w formie warsztatów dyskusyjnych, a wybrane zagadnienie omawiane jest w świetle przyrodzonego rozumu ludzkiego (filozofia) oraz Objawienia Bożego (Biblia, teologia).
Więcej…Od 2017 roku, w ramach działalności Apostolatu Biblijnego Polskiej Prowincji Zgromadzenia Słowa Bożego, prowadzone są rekolekcyjne kursy biblijno-filozoficzne dla Katechetów Archidiecezji Białostockiej. Odbywające się corocznie spotkania nie zostały zawieszone nawet w okresie obowiązywania ograniczeń pandemicznych związanych z Covid-19, choć w latach 2020-2021 organizowane były przy zachowaniu szczególnej ostrożności.
W tym roku odbył się on w dniach 26-28 czerwca 2023 roku w Domu Misyjnym św. Kazimierza w Kleosinie. Jego temat brzmiał: „Żyć w kontekście wieczności – cel w życiu chrześcijanina”. Wraz z dwójką prowadzących wzięły w nim udział 34 osoby osoby.
Więcej…Wezwanie „Matka Słowa” jest związane z charyzmatem instytutów o podobnej nazwie. Można też spotkać parafie pod tym wezwaniem założone przez werbistów. Wezwanie to spotykane jest również w takich instytutach jak „Instytut Słowa Wcielonego” w Argentynie, czy ruch katolicki „Verbum Dei” (Słowa Bożego) w Hiszpanii. Wezwanie to jest bliskie również miejscu, w którym się znajdujemy, bowiem to właśnie częstochowski tygodnik katolicki „Niedziela” corocznie przyznaje nagrodę „Matki Słowa”. W tym przypadku nie jest to związane z nazwą, ale ze specyfiką działalności dziennikarskiej, które przecież zajmuje się słowem.
Więcej…W dniach 7-9 lipca 2022 roku w Domu Misyjnym św. Kazimierza w Kleosinie odbył się tradycyjny biblijno-filozoficzny kurs rekolekcyjny dla katechetów. Uczestniczyło w nim 28 osób. Kurs ten, jak zwykle, prowadzili: dr Danuta Radziszewska-Szczepaniak (filozof) i o. dr Jan Bocian SVD (teolog).
Temat tegorocznych rozważań sformułowany został jako „Roztropność – zapomniana cnota”. Podczas prelekcji, jak również w przerwach między zajęciami, zawsze możliwa była dyskusja, która prowadzi do większego zaangażowania wszystkich uczestników spotkania, tak prowadzących jak i słuchaczy, oraz pozwala na dogłębne rozważenie omawianego problemu.
Więcej…Rozpoczął się nowy rok liturgiczny. Pierwsza część Adwentu przypomina nam prawdę o powtórnym przyjściu Jezusa (paruzji) i ma nam pomóc przygotować się na to spotkanie, druga natomiast (okres od 17 do 24 XII) to czas przygotowania na obchód Świąt Bożego Narodzenia.
Na ów najbliższy czas życzę Państwu obfitych łask Bożych. Niech Pan wspomoże nas wszystkich swym błogosławieństwem i sprawi, abyśmy jak najowocniej przeżyli dni rozpoczętego okresu liturgicznego.
Więcej…