LITANIA DO MATKI SŁOWA BOŻEGO - KOMENTARZ DO WEZWAŃ
Maryjo, któraś Słowo
Maryjo, któraś Słowo życia widziała,
Maryjo, któraś Słowa życia słuchała,
Maryjo, któraś Słowo życia ramionami obejmowała,
- Matko Słowa, módl się za nami!
Po wielkich wydarzeniach Zwiastowania i Bożego Narodzenia, nadszedł dla Maryi czas szczególny – codziennego życia przy boku Wcielonego Słowa. Według tradycji ta codzienność była nieproporcjonalnie długa (30 lat), w stosunku do względnie krótkiego, około trzyletniego okresu publicznej działalności Jezusa. Podczas tych „milczących” lat Mesjasza „Jezus czynił postępy w mądrości, w latach i w łasce u Boga i u ludzi” (Łk 2, 52).
Trzeba od razu zaznaczyć, że te Jego „postępy” wywołują niekiedy zdziwienie i zmuszają nas do określania aktu Wcielenia, jako tajemnicy. Bo doprawdy tajemnicze i niezgłębione dla nas było życie Jezusa na ziemi. Będąc przecież Mądrością Odwieczną, która była z Bogiem przed stworzeniem świata (por. Prz 8, 22nn) i Słowem, które było „na początku” (J 1, 1), od chwili wcielenia został jakby zmuszony, aby przebyć ludzką drogę uczenia się i wzrastania.
W życiu każdego człowieka, w tym procesie uczenia się i wzrastania, kluczową rolę odgrywają rodzice. Ten wpływ bywa tak wielki, że często determinuje przyszłość dzieci. Wyrażamy tę prawdę w znanym porzekadle: „Niedaleko pada jabłko od jabłoni”. Nie inaczej było w przypadku Jezusa. Jeżeli Jezus „wzrastał”, to działo się to również dzięki wpływowi Jego przeczystych rodziców – Maryi i Józefa. A zatem Maryja realizowała swoje macierzyństwo, nie tylko w fakcie poczęcia i karmienia Syna Bożego, ale również w przekazywaniu Mu wiedzy o świecie, umiejętności i nawyków, niezbędnych w codziennym życiu. Stajemy tu wobec owej wielkiej tajemnicy, że Słowo Wcielone, które jest Odwieczną Mądrością, od swojej ziemskiej Matki uczyło się wypowiadania pierwszych słów. Daleko więcej – uczyło się ich znaczenia i wartościowania. Maryja stała się w ten sposób Matką-Wychowawczynią Słowa. Niezgłębiona jest tajemnica wcielenia!
Ta bliskość Matki i Syna, ich bezpośredni kontakt, został wyrażony w litanii w trzech wezwaniach, podkreślających bezpośrednie ich obcowanie. Konkretne słowa zostały zaczerpnięte z wypowiedzi innej bliskiej Jezusowi osoby, a mianowicie z Pierwszego Listu św. Jan Apostoła, umiłowanego ucznia. Pragnąc podkreślić bliskość relacji apostołów z Jezusem i wynikający z tego faktu autorytet słów, pisze: „To, co widzieliśmy, to, co słyszeliśmy, to, czego dotykały nasze ręce, to głosimy wam”!
Ta wyjątkowa rzeczywistość bliskości miała miejsce zwłaszcza w ciszy nazaretańskiego domu. Uczniowie w rzeczy samej „wiedzieli, słyszeli i dotykali” Słowo Wcielone. W przypadku Najświętszej Maryi Panny ten proces był o wiele głębszy. Ona o wiele lepiej niż apostołowie „widziała” swojego Syna, nie musiała dochodzić do wiary, lecz od chwili zwiastowania, widziała w Nim Syna Bozego. Ona „słyszała” Syna i poprzez posłuszeństwo wiary wsłuchiwała się w Jego słowa. Ona, nie tyle dotykała tajemnicy Wcielonego Słowa swoimi rękami, ale tajemnicę tę z miłością obejmowała, od samego początku w niej uczestniczyła.
O tym unikalnym okresie życia Jezusa, podczas swojej pielgrzymki do Nazaretu, mówił papież Paweł VI: „Nazaret jest szkołą, w której zaczyna się pojmować życie Jezusa: jest to szkoła Ewangelii. Tutaj przede wszystkim uczymy się patrzeć, słuchać, rozważać i przenikać głębokie i tajemne znaczenie tego bardzo prostego, pokornego i jakże pięknego objawienia się Syna Bożego. Może też i całkiem nieświadomie uczymy się Go naśladować. Tutaj jest nam dane zrozumieć w pełni, kim jest Chrystus”.
Dariusz Pielak SVD
W dniach 17-23 sierpnia 2023 roku w Pieniężnie odbył się kolejny Wakacyjny Kurs Biblijno-Filozoficzny, tym razem zatytułowany “Wolność – mit czy rzeczywistość?” Spotkanie prwadzili dr Danuta Radziszewska-Szczepaniak oraz o. dr Jan Bocian SVD.
Wakacyjne kursy biblijno-filozoficzne prowadzone są w formie warsztatów dyskusyjnych, a wybrane zagadnienie omawiane jest w świetle przyrodzonego rozumu ludzkiego (filozofia) oraz Objawienia Bożego (Biblia, teologia).
Więcej…Od 2017 roku, w ramach działalności Apostolatu Biblijnego Polskiej Prowincji Zgromadzenia Słowa Bożego, prowadzone są rekolekcyjne kursy biblijno-filozoficzne dla Katechetów Archidiecezji Białostockiej. Odbywające się corocznie spotkania nie zostały zawieszone nawet w okresie obowiązywania ograniczeń pandemicznych związanych z Covid-19, choć w latach 2020-2021 organizowane były przy zachowaniu szczególnej ostrożności.
W tym roku odbył się on w dniach 26-28 czerwca 2023 roku w Domu Misyjnym św. Kazimierza w Kleosinie. Jego temat brzmiał: „Żyć w kontekście wieczności – cel w życiu chrześcijanina”. Wraz z dwójką prowadzących wzięły w nim udział 34 osoby osoby.
Więcej…Wezwanie „Matka Słowa” jest związane z charyzmatem instytutów o podobnej nazwie. Można też spotkać parafie pod tym wezwaniem założone przez werbistów. Wezwanie to spotykane jest również w takich instytutach jak „Instytut Słowa Wcielonego” w Argentynie, czy ruch katolicki „Verbum Dei” (Słowa Bożego) w Hiszpanii. Wezwanie to jest bliskie również miejscu, w którym się znajdujemy, bowiem to właśnie częstochowski tygodnik katolicki „Niedziela” corocznie przyznaje nagrodę „Matki Słowa”. W tym przypadku nie jest to związane z nazwą, ale ze specyfiką działalności dziennikarskiej, które przecież zajmuje się słowem.
Więcej…W dniach 7-9 lipca 2022 roku w Domu Misyjnym św. Kazimierza w Kleosinie odbył się tradycyjny biblijno-filozoficzny kurs rekolekcyjny dla katechetów. Uczestniczyło w nim 28 osób. Kurs ten, jak zwykle, prowadzili: dr Danuta Radziszewska-Szczepaniak (filozof) i o. dr Jan Bocian SVD (teolog).
Temat tegorocznych rozważań sformułowany został jako „Roztropność – zapomniana cnota”. Podczas prelekcji, jak również w przerwach między zajęciami, zawsze możliwa była dyskusja, która prowadzi do większego zaangażowania wszystkich uczestników spotkania, tak prowadzących jak i słuchaczy, oraz pozwala na dogłębne rozważenie omawianego problemu.
Więcej…Rozpoczął się nowy rok liturgiczny. Pierwsza część Adwentu przypomina nam prawdę o powtórnym przyjściu Jezusa (paruzji) i ma nam pomóc przygotować się na to spotkanie, druga natomiast (okres od 17 do 24 XII) to czas przygotowania na obchód Świąt Bożego Narodzenia.
Na ów najbliższy czas życzę Państwu obfitych łask Bożych. Niech Pan wspomoże nas wszystkich swym błogosławieństwem i sprawi, abyśmy jak najowocniej przeżyli dni rozpoczętego okresu liturgicznego.
Więcej…