foto1
foto1
foto1
foto1
foto1



      Tekst Litanii         

LITANIA DO MATKI SŁOWA BOŻEGO - KOMENTARZ DO WEZWAŃ
Ukazująca Jezusa

Na Słowo, które jest Drogą, Prawdą i Życiem ukazująca.
- Matko Słowa, módl się za nami!

To wezwanie litanii następuje bezpośrednio po wezwaniu: „Wypełnienie się Bożych obietnic przynaglająca”. Łączy te wezwania odniesienie do wspólnego tekstu – opowiadania o weselu w Kanie Galilejskiej. W szczególny sposób chodzi o słowa Maryi: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie” (J 2,5). Wróćmy jednak do początku opowieści o tamtym weselu. Otóż Maryja zauważa brak wina. Dochodzi do wniosku, że problem ten może rozwiązać Jej Syn. On początkowo jak gdyby ociąga się. Ona jednak nie zwraca na to uwagi i swoimi słowami stawia Go jak gdyby w sytuacji bez wyjścia. Zmusza Go do zajęcia stanowiska i do podjęcia działań lub do radykalnej odmowy. 

Te słowa Maryi zawierają w sobie ukazanie na Jezusa. Tak jak gdyby Maryja powiedziała: „Tak, to ja zauważyłam, że wino na weselu się kończy, jednak rozwiązanie tej kwestii znajduje się poza zasięgiem moich możliwości. Tylko mój Syn jest w stanie temu zaradzić”. Jednak to ukazywanie Maryi na swojego Syna, jako źródła odpowiedzi na problemy ludzkie, nie skończyło się jedną sytuacją wesela w Kanie. Z czasem słowa Maryi nabierają szczególnego duchowego znaczenia – słuchanie Jezusa powinno stać się zasadniczą postawą każdego ucznia Chrystusowego. Słowa Maryi nabierają wielkiej siły również dlatego, że są jakby echem dużo bardziej znaczących słów Ojca Przedwiecznego ze sceny Przemienienia: „To jest Mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie, Jego słuchajcie!” (Mt 17,5).

Słowa Maryi o posłuszeństwie Jej Synowi zaczynają nabierać szczególnego znaczenia począwszy od chwili, kiedy Jezus z krzyża wypowiedział do Jana: „Oto Matka twoja” (J 19,27). Chrześcijanie poczuli, że słowa te nie zostały skierowane tylko do Jana, i że w związku z tym każdy uczeń Chrystusa, w jakich czasach by nie żył, może poczuć się Janem i wziąć Matkę Jezusa „do siebie”. I tak istotnie działo się na przestrzeni wieków. Chrześcijanie od zarania istnienia Kościoła pragnęli, żeby Maryja była z nimi. Tak też kończy się Jej biblijna historia. Towarzyszy Ona apostołom i niektórym niewiastom w Wieczerniku, kiedy owa pierwsza chrześcijańska wspólnota przywołuje Ducha Świętego (zob. Dz 1,14). Później powstają maryjne modlitwy, pieśni, dogmaty, ikony i rzeźby, maryjne miejsca święte. To też wyraz pragnienia obecności Matki Jezusa w życiu pokoleń.

Niekiedy katolicy i prawosławni słyszą zarzut, że kult maryjny konkuruje z kultem Chrystusa. W Kościele Katolickim jest bardzo proste kryterium zdrowego kultu maryjnego. Otóż jeżeli kult maryjny nie prowadzi do nawrócenia i pogłębienia wiary chrześcijańskiej, to uważany jest za pomyłkę. Samo uwielbienie Maryi to za mało. Potrzebne jest posłuszeństwo Jej poleceniu posłuszeństwa Jej Synowi. Jan Paweł II tak o tym pisał w orędziu na III Światowy Dzień Młodzieży w 1988 roku: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie’, to znaczy słuchajcie Jezusa, idźcie za Nim, bądźcie Mu posłuszni, bądźcie posłuszni Jego przykazaniom, zaufajcie Mu. Jest to jedyny program życia prawdziwie udanego i szczęśliwego. Jest to także jedyne źródło najgłębszego sensu życia”.

To wskazywanie przez Maryję na Jezusa znalazło swój graficzny wyraz w ikonach typu „Hodegetria” – ukazująca drogę. Tą Drogą jest Jezus Chrystus. Sam siebie tak określił w Wielki Czwartek w Wieczerniku (zob. J 14,6). Na ikonach „Hodegetria” przedstawiony jest On, jako młody chłopiec, siedzący na kolanach Swojej Matki. Ona gestem ręki wskazuje na Niego, jako na Drogę, Prawdę i Życie. Na wielu obrazach Pan Jezus trzyma księgę lub zwój Pisma Świętego, przez co gest Maryi odnosi się zarówno do Słowa Wcielonego, to jest Jej Syna Jezusa Chrystusa, jak i do słowa objawionego, czyli do Pisma Świętego, które pomaga nam Drogę, Prawdę i Życie odnaleźć. Dziś mówi On do nas przecież przede wszystkim w Piśmie Świętym. To ze słów Biblii, interpretowanych przez Kościół, dowiadujemy się o treści, której mamy słuchać, której winniśmy posłuszeństwo.

Najbardziej znaną w Polsce ikoną typu „Hodegetria” jest oczywiście Czarna Madonna z Częstochowy. Dłoń Maryi nie jest jednak ułożona dokładnie w geście właściwym dla „Hodegetrii”. Maryja nie tyle wskazuje na Jezusa, co ze czcią i pobożnością, właściwą gestom liturgicznym, składa dłoń na piersi. Bardziej czysty bizantyjski gest możemy zauważyć na ikonie z parafii Matki Boskiej w Raciborzu. Zwrócił na to uwagę, kiedyś na jednym ze spotkań werbistowskich, o. Kałuża. Ale przecież nie gesty są najważniejsze, chociaż oczywiście pomagają. Podstawowe jest to, co tyle lat już śpiewają zbliżające się do Częstochowy pielgrzymki: „Uczyńcie, co wam mówi Syn, przyobleczcie wiarę w czyn, niech się słowo Boże stanie ciałem w każdym z was”. Niech nam w tym Maryja na Słowo, które jest Drogą, Prawdą i Życiem ukazująca – dopomoże!

Dariusz Pielak SVD

Wakacyjny Kurs Biblijno-Filozoficzny 2023

W dniach 17-23 sierpnia 2023 roku w Pieniężnie odbył się kolejny Wakacyjny Kurs Biblijno-Filozoficzny, tym razem zatytułowany “Wolność – mit czy rzeczywistość?” Spotkanie prwadzili dr Danuta Radziszewska-Szczepaniak oraz o. dr Jan Bocian SVD. 

Wakacyjne kursy biblijno-filozoficzne prowadzone są w formie warsztatów dyskusyjnych, a wybrane zagadnienie omawiane jest w świetle przyrodzonego rozumu ludzkiego (filozofia) oraz Objawienia Bożego (Biblia, teologia).

Więcej…

Kurs biblijno-filozoficzny dla katechetów Archidiecezji Białostockiej

Od 2017 roku, w ramach działalności Apostolatu Biblijnego Polskiej Prowincji Zgromadzenia Słowa Bożego, prowadzone są rekolekcyjne kursy biblijno-filozoficzne dla Katechetów Archidiecezji Białostockiej. Odbywające się corocznie spotkania nie zostały zawieszone nawet w okresie obowiązywania ograniczeń pandemicznych związanych z Covid-19, choć w latach 2020-2021 organizowane były przy zachowaniu szczególnej ostrożności.

W tym roku odbył się on w dniach 26-28 czerwca 2023 roku w Domu Misyjnym św. Kazimierza w Kleosinie. Jego temat brzmiał: „Żyć w kontekście wieczności – cel w życiu chrześcijanina”. Wraz z dwójką prowadzących wzięły w nim udział 34 osoby osoby.

Więcej…

“Matka Słowa i Matka wiary” - maryjne wezwania na czas kryzysu

Wezwanie „Matka Słowa” jest związane z charyzmatem instytutów o podobnej nazwie. Można też spotkać parafie pod tym wezwaniem założone przez werbistów. Wezwanie to spotykane jest również w takich instytutach jak „Instytut Słowa Wcielonego” w Argentynie, czy ruch katolicki „Verbum Dei” (Słowa Bożego) w Hiszpanii. Wezwanie to jest bliskie również miejscu, w którym się znajdujemy, bowiem to właśnie częstochowski tygodnik katolicki „Niedziela” corocznie przyznaje nagrodę „Matki Słowa”. W tym przypadku nie jest to związane z nazwą, ale ze specyfiką działalności dziennikarskiej, które przecież zajmuje się słowem. 

Więcej…

Kurs biblijno-filozoficzny dla katechetów w Kleosinie

W dniach 7-9 lipca 2022 roku w Domu Misyjnym św. Kazimierza w Kleosinie odbył się tradycyjny biblijno-filozoficzny kurs rekolekcyjny dla katechetów. Uczestniczyło w nim 28 osób. Kurs ten, jak zwykle, prowadzili: dr Danuta Radziszewska-Szczepaniak (filozof) i o. dr Jan Bocian SVD (teolog).

Temat tegorocznych rozważań sformułowany został jako „Roztropność – zapomniana cnota”. Podczas prelekcji, jak również w przerwach między zajęciami, zawsze możliwa była dyskusja, która prowadzi do większego zaangażowania wszystkich uczestników spotkania, tak prowadzących jak i słuchaczy, oraz pozwala na dogłębne rozważenie omawianego problemu.

Więcej…

Sylwester biblijno-filozoficzny 2019

Rozpoczął się nowy rok liturgiczny. Pierwsza część Adwentu przypomina nam prawdę o powtórnym przyjściu Jezusa (paruzji) i ma nam pomóc przygotować się na to spotkanie, druga natomiast (okres od 17 do 24 XII) to czas przygotowania na obchód Świąt Bożego Narodzenia.

Na ów najbliższy czas życzę Państwu obfitych łask Bożych. Niech Pan wspomoże nas wszystkich swym błogosławieństwem i sprawi, abyśmy jak najowocniej przeżyli dni rozpoczętego okresu liturgicznego.

Więcej…

miedzy nami homiletami960px min

Cotygodniowe rozważania niedzielnej Ewangelii
z o. Maciejem Baronem SVD i o. Michałem Nowakiem OFMConv

Audycji można słuchać na żywo w Radiu Niepokalanów w niedziele o godz 11.10 i 21.30 lub odsłuchać później na stronie internetowej radia.
Rozważań można także posłuchać jako podcasty na Android lub Spotify.


 

Banner SBwMZ

Werbiści, siostry zakonne i świeccy mówią o znaczeniu Słowa Bożego w ich życiu

Werbistowski Apostolat Biblijny
Pieniężno Pierwsze 19, 14-520 Pieniężno
Tel.: (55) 24-29-233
E-mail: biblia@werbisci.pl