foto1
foto1
foto1
foto1
foto1



      Tekst Litanii         

LITANIA DO MATKI SŁOWA BOŻEGO - KOMENTARZ DO WEZWAŃ
Przyzywająca Ducha Pocieszyciela

Przyzywająca Ducha Pocieszyciela
- Matko Słowa, módl się za nami!

Najświętszą Maryję Pannę w tekstach Pisma Świętego spotykamy po raz ostatni w księdze Dziejów Apostolskich, kiedy to razem z apostołami, braćmi Jezusa i innymi kobietami, przywołuje Ducha

Świętego (zob. Dz 1,14).

Ta krótka wzmianka o obecności Maryi w Wieczerniku jest niezwykle istotna. Zwróćmy uwagę, że Maryja nie pojawia się ani na górze wniebowstąpienia, gdzie apostołowie otrzymali obietnicę Ducha Świętego (Dz 1,8), ani nie wspomina się o Niej już w samym momencie zesłania Ducha (Dz 2, 13). Za to podkreślono obecność Maryi w czasie najtrudniejszym, czyli podczas dziewięciodniowego przywoływania Ducha.

Okres dziewięciodniowej modlitwy wskazywał by na to, że była to nowenna w klasycznym stylu. Pan Jezus jednak nie powiedział: „Módlcie się 9 dni”, czy też po prostu „Odprawcie nowennę do Ducha Świętego”. Pierwsza wspólnota chrześcijańska nie miała gwarancji, że Duch przyjdzie po trzech godzinach, czy też po trzech latach. Oni po prostu modlili się – wytrwale i do skutku. Duch przyszedł na dziewiąty dzień i od tamtego czasu pojawiła się idea nowenny.

We wstępie do tej litanii pojawia się pytanie o potrzebę kolejnej litanii. Jednym z argumentów był fakt, że zgłębianie tajemnicy Maryi jest również zgłębianiem tajemnicy Chrystusa, czyli że mariologia pomaga lepiej zrozumieć chrystologię. Dzisiejsze wezwanie odnosi się do roli Ducha Świętego w życiu chrześcijanina. Pozwala nam to przyjrzeć się trochę związkowi Trzeciej Osoby Trójcy Świętej ze słowem Bożym i z Najświętszą Maryją Panną.

Według wypowiedzianej w Wieczerniku obietnicy Chrystusa, uczniowie po Jego odejściu nie zostaną „rzuceni na pastwę losu”. W pełnych troski i czułości słowach Pan Jezus mówi do uczniów: „Nie zostawię was sierotami” (J 14,18). Uczniowie po odejściu Mistrza otrzymają szczególny dar, o którego Jezus wyprosi u Ojca: „Pocieszyciela da wam, aby z wami był na zawsze” (J 14,16).

Jednym z głównych zadań Pocieszyciela i Obrońcy będzie aktywna troska o zachowanie i wypełnienie wszystkiego tego, czego Jezus nauczał uczniów: „On was wszystkiego nauczy i przypomni wam wszystko, co Ja wam powiedziałem” (J 14,26). Duch Święty staje się w ten sposób prawdziwym „Nauczycielem” słów Pańskich i od momentu Pięćdziesiątnicy chrześcijaństwa powinniśmy się uczyć właśnie w „szkole Ducha”, w ciągłym kontakcie z Nim.

Aby zrozumieć rolę Ducha Świętego w przyjęciu i zachowaniu słowa Bożego, warto przyjrzeć się apostołom. Oni towarzyszyli Jezusowi przez trzy lata, a przecież często słowa Mistrza wywoływały w nich niezrozumienie lub nawet sprzeciw. Wielką porażką były dni męki i śmierci Mistrza.

Oni powinni być gotowi na tę próbę. Jezus zapowiadał im swoją mękę trzykrotnie. Przy pierwszej zapowiedzi odezwał się w nich bunt na słowo Jezusa. Piotr mówi: „Nie przyjdzie to nigdy na Ciebie!” (Mt 16,22). Przy drugiej zapowiedzi zwyciężyło ich tchórzostwo: „Oni jednak nie rozumieli tych słów, a bali się Go pytać” (Mk 9,32). A trzecia zapowiedź pozostaje zupełnie bez echa (Mk 10,32-35).

Można odnieść wrażenie, że uczniowie nauczyli się tej strasznej wady chrześcijan wszystkich czasów: Żyć w obecności Chrystusa i zupełnie nie zwracać uwagi na to, co On mówi. Natomiast po zesłaniu Ducha Świętego uczniowie wychodzą z ukrycia i śmiało głoszą słowo Boże. Wszyscy ostatecznie, z wyjątkiem Umiłowanego Ucznia, pieczętują swoje świadectwo własną krwią.

W wypraszaniu tego wielkiego Daru dla Kościoła kluczową rolę gra Maryja – Oblubienica Ducha Świętego. Jej więź z Trzecią Osobą Trójcy jest unikalna. Dzięki darowi Niepokalanego Poczęcia została Ona przygotowana w szczególny sposób nie tylko na przyjęcie Syna Bożego, ale również na nieustanne obcowanie z Duchem Świętym. To właśnie przez Jego działanie nastąpił cud Wcielenia Słowa w dziewiczym łonie Maryi. To w Jej Niepokalanym Sercu Duch Święty pomagał Jej zachowywać wszystkie słowa Jezusa i rozmyślać nad nimi.

„Maryja zachowywała wszystkie te sprawy i rozważała je w swoim sercu” (Łk 2,19) – czyż ta postawa Matki Jezusa nie jest ideałem, ku któremu ma nas prowadzić Duch Boży, który „was wszystkiego nauczy i wszystko wam przypomni”?

Dariusz Pielak SVD

Wakacyjny Kurs Biblijno-Filozoficzny 2023

W dniach 17-23 sierpnia 2023 roku w Pieniężnie odbył się kolejny Wakacyjny Kurs Biblijno-Filozoficzny, tym razem zatytułowany “Wolność – mit czy rzeczywistość?” Spotkanie prwadzili dr Danuta Radziszewska-Szczepaniak oraz o. dr Jan Bocian SVD. 

Wakacyjne kursy biblijno-filozoficzne prowadzone są w formie warsztatów dyskusyjnych, a wybrane zagadnienie omawiane jest w świetle przyrodzonego rozumu ludzkiego (filozofia) oraz Objawienia Bożego (Biblia, teologia).

Więcej…

Kurs biblijno-filozoficzny dla katechetów Archidiecezji Białostockiej

Od 2017 roku, w ramach działalności Apostolatu Biblijnego Polskiej Prowincji Zgromadzenia Słowa Bożego, prowadzone są rekolekcyjne kursy biblijno-filozoficzne dla Katechetów Archidiecezji Białostockiej. Odbywające się corocznie spotkania nie zostały zawieszone nawet w okresie obowiązywania ograniczeń pandemicznych związanych z Covid-19, choć w latach 2020-2021 organizowane były przy zachowaniu szczególnej ostrożności.

W tym roku odbył się on w dniach 26-28 czerwca 2023 roku w Domu Misyjnym św. Kazimierza w Kleosinie. Jego temat brzmiał: „Żyć w kontekście wieczności – cel w życiu chrześcijanina”. Wraz z dwójką prowadzących wzięły w nim udział 34 osoby osoby.

Więcej…

“Matka Słowa i Matka wiary” - maryjne wezwania na czas kryzysu

Wezwanie „Matka Słowa” jest związane z charyzmatem instytutów o podobnej nazwie. Można też spotkać parafie pod tym wezwaniem założone przez werbistów. Wezwanie to spotykane jest również w takich instytutach jak „Instytut Słowa Wcielonego” w Argentynie, czy ruch katolicki „Verbum Dei” (Słowa Bożego) w Hiszpanii. Wezwanie to jest bliskie również miejscu, w którym się znajdujemy, bowiem to właśnie częstochowski tygodnik katolicki „Niedziela” corocznie przyznaje nagrodę „Matki Słowa”. W tym przypadku nie jest to związane z nazwą, ale ze specyfiką działalności dziennikarskiej, które przecież zajmuje się słowem. 

Więcej…

Kurs biblijno-filozoficzny dla katechetów w Kleosinie

W dniach 7-9 lipca 2022 roku w Domu Misyjnym św. Kazimierza w Kleosinie odbył się tradycyjny biblijno-filozoficzny kurs rekolekcyjny dla katechetów. Uczestniczyło w nim 28 osób. Kurs ten, jak zwykle, prowadzili: dr Danuta Radziszewska-Szczepaniak (filozof) i o. dr Jan Bocian SVD (teolog).

Temat tegorocznych rozważań sformułowany został jako „Roztropność – zapomniana cnota”. Podczas prelekcji, jak również w przerwach między zajęciami, zawsze możliwa była dyskusja, która prowadzi do większego zaangażowania wszystkich uczestników spotkania, tak prowadzących jak i słuchaczy, oraz pozwala na dogłębne rozważenie omawianego problemu.

Więcej…

Sylwester biblijno-filozoficzny 2019

Rozpoczął się nowy rok liturgiczny. Pierwsza część Adwentu przypomina nam prawdę o powtórnym przyjściu Jezusa (paruzji) i ma nam pomóc przygotować się na to spotkanie, druga natomiast (okres od 17 do 24 XII) to czas przygotowania na obchód Świąt Bożego Narodzenia.

Na ów najbliższy czas życzę Państwu obfitych łask Bożych. Niech Pan wspomoże nas wszystkich swym błogosławieństwem i sprawi, abyśmy jak najowocniej przeżyli dni rozpoczętego okresu liturgicznego.

Więcej…

miedzy nami homiletami960px min

Cotygodniowe rozważania niedzielnej Ewangelii
z o. Maciejem Baronem SVD i o. Michałem Nowakiem OFMConv

Audycji można słuchać na żywo w Radiu Niepokalanów w niedziele o godz 11.10 i 21.30 lub odsłuchać później na stronie internetowej radia.
Rozważań można także posłuchać jako podcasty na Android lub Spotify.


 

Banner SBwMZ

Werbiści, siostry zakonne i świeccy mówią o znaczeniu Słowa Bożego w ich życiu

Werbistowski Apostolat Biblijny
Pieniężno Pierwsze 19, 14-520 Pieniężno
Tel.: (55) 24-29-233
E-mail: biblia@werbisci.pl