foto1
foto1
foto1
foto1
foto1Spotkania minione i nadchodzące

Pieniężno 4 X 2018 r.

Drodzy Państwo!

Rozpoczął się już nowy rok akademicki. Okres jesienny, zimowy i wiosenny zapewne dla większości ludzi jest czasem prowadzenia zajęć związanych z naszymi obowiązkami wypływającymi z wykonywanych zawodów. Dotyczy to nie tylko osób, których praca wiąże się z edukacją – wykładowcy, nauczyciele, pracownicy administracyjni uczelni i szkół, studenci i uczniowie – ale również tych, których działalność wiąże się z innymi sferami życia społecznego i gospodarki. Tak też zazwyczaj czas letni poświęcamy na odpoczynek oraz działanie bardziej związane z naszymi zainteresowaniami.

Dziś, zwracając się do Państwa, pragnąłbym przywołać jeszcze przed oczy nasze letnie spotkanie, które odbyło się w dniach 19-25 lipca w Pieniężnie i zapowiedzieć planowane dwa najbliższe kursy. Ów sylwestrowy niewątpliwie trzeba już zaprezentować, by osoby nim zainteresowane miały czas na przygotowanie się i właściwe zorganizowanie swych zajęć. W końcu do sylwestra pozostało już tylko około trzech miesięcy.

Ze znacznym natomiast uprzedzeniem pragnąłbym zapowiedzieć kurs letni. Ten w 2019 roku planowany jest na dni 22-28 sierpnia. Zapowiadam go z tak dużym wyprzedzeniem ze względu na pewną, mam nadzieję nadzwyczaj interesującą nowość, do której tym bardziej będzie trzeba się przygotować. Ale przyjrzyjmy się temu wszystkiemu po kolei.

grupowe lato2018 800pxUczestnicy Wakacyjnego Kursu Biblijnego w Pieniężnie

W tegorocznym Wakacyjnym Kursie Biblijno-Filozoficznym, który odbył się – jak wspomniano – w dniach 19-25 lipca w naszym klasztorze w Pieniężnie, wzięło udział osiemnastu uczestników, a wraz z prowadzącymi spotkanie wspólnotę naszą stanowiło dwadzieścia osób. Rozważanym przez nas tematem było „Prawo Boże i ludzkie”. Jak zwykle nasze przemyślenia opierały się na Bożym Objawieniu (teologia, Biblia) oraz na naturalnym, przyrodzonym rozumie ludzkim (filozofia).

Ze swej strony uważam, że prowadzone przez nas dyskusje były ubogacające dla wszystkich i przyczyniły się do pełniejszego poznania Boga oraz pogłębienia naszych więzi międzyludzkich. W tym miejscu pragnę wyrazić szczególną wdzięczność wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób włączyli się w przygotowanie i przeprowadzenie naszego spotkania. W pierwszej kolejności dziękuję naszym Uczestnikom, bez których cała działalność Apostolatu Biblijnego pozbawiona byłaby jakiegokolwiek sensu. Wspólne rozważanie tajemnic wiary przynosi wielkie korzyści dla każdego z nas – tak dla uczestników, jak i prowadzących spotkanie.

Serdecznie dziękuję pani Danusi, bez której (a myślę, że wyrażam tutaj opinię wszystkich osób biorących udział w naszych spotkaniach) kursy nie dawałyby całościowego oglądu rozważanych przez nas zagadnień. Zresztą – bez filozofii teologia nie mogłaby się rozwijać.

Ogromne podziękowania należą się również osobom, które być może najmniej są zauważane, lecz bez nich nasze spotkania w ogóle nie mogłyby się odbyć. Dziękuję zarządowi naszego domu w Pieniężnie i jego pracownikom. Bez nich nie poradzilibyśmy sobie przecież ani z przygotowaniem pokojów, ani z przygotowaniem posiłków.

Podczas naszego ostatniego kursu, po raz pierwszy przeżyliśmy specyficzne spotkanie, które również napełniło nas radością. Gościliśmy w prawosławnej parafii Św. Mikołaja w Ornecie. Przeżycie owego grilla w grupie łączącej chrześcijan różnych wyznań (prawosławie i katolicyzm) było dla nas doświadczeniem „praktycznego ekumenizmu”, a serdeczność ks. Radosława, pasterza owej prawosławnej wspólnoty, również zasługuje na naszą wdzięczność. Myślę też, że oprowadzająca nas po mieście pani Anna, podobnie godna naszego uznania, wspaniale pokazała, iż niewielka miejscowość może mieć ciekawą historię, a jej znajomość może nas bardzo ubogacić.

Wspomniawszy ostatni kurs letni chciałbym teraz zapowiedzieć czekające nas kolejne spotkania. Odstępując nieco od chronologii, najpierw wstępnie pragnę przedstawić planowany kurs letni roku 2019, potem zaś zbliżający się już sylwester 2018/2019 r.

To wybiegnięcie w przyszłość związane jest z zapowiedzianą już z interesującą, jak sądzę, nowością. Mamy bowiem zamiar po raz pierwszy w działalności Apostolatu Biblijnego zorganizować spotkanie poza Polską. Miejscem Wakacyjnego Kursu Biblijno-Filozoficznego 2019 roku będzie należący do werbistów dom i ośrodek rekolekcyjny w Budapeszcie. Spotkanie odbędzie się, jak zaznaczono już wyżej, w dniach 22-28 sierpnia 2019 roku. Koszt uczestnictwa w spotkaniu (tygodniowe zakwaterowanie i wyżywienie) wyniósłby 350 zł od osoby. Dom dysponuje dwuosobowymi pokojami z łazienkami i prysznicami, wokół domu posiadamy zaś mały park i parking dla samochodów.

Ponieważ – zgodnie z tradycją naszych kursów – niedziela (w tym wypadku jest to 25 sierpnia 2019 r.) jest dniem o odmiennym programie, planujemy zwiedzić stolicę Węgier. Oprowadzać nas będzie o. Tomasz Marciszkiewicz SVD, przełożony ośrodka rekolekcyjnego w Budapeszcie, pochodzący ze znanej nam już Ornety.

Jednakże na ową niedzielę potrzeba nam będzie zabrać osobne fundusze, bo podany wyżej koszt 350 zł. nie obejmuje wycieczki. Ojciec Tomasz informuje, że 24-godzinny bilet na komunikację miejską w Budapeszcie (a zapewne w taki bilet każdy z nas będzie się musiał zaopatrzyć) kosztuje, w przeliczeniu na polską walutę, ok. 25 zł. Jeśli ktoś pragnąłby zakupić bilet 3-dniowy musiałby przeznaczyć na to ok. 60 zł. Przewidując zwiedzanie zabytków oraz niedzielny obiad w restauracji trzeba i na to zabezpieczyć sobie dodatkową sumę pieniędzy.

Osoby pragnące choćby pobieżnie zapoznać się z naszym budapesztańskim domem mogą obejrzeć jego polskojęzyczną stronę internetową (swietyarnold.weebly.com/). Adres ośrodka jest następujący:

Szent Arnold Lelkigyakorlatos Ház
1223 Budapest (XXII. Dzielnica)
Bajcsy-Zsilinszky utca 3-5.
Węgry/Hungary

UWAGA! Przy korzystaniu z GPS-a istotne jest wpisanie nie tylko ulicy, ale i kodu pocztowego „1223”, bowiem w Budapeszcie jest kilka ulic o tej samej nazwie, a różniących się kodem. Dojazd do domu rekolekcyjnego w Budapeszcie – na własną rękę.

Więcej informacji na temat przyszłorocznego letniego kursu biblijno-filozoficznego podam w późniejszym czasie. Teraz zaś pragnąłbym zachęcić Państwa do udziału w najbliższym naszym spotkaniu.

W dniach 30 XII 2018 – 2 I 2019 roku odbędzie się tradycyjny już „Biblijno-Filozoficzny Sylwester”. Tym razem spotkanie to zorganizowane zostanie w odnowionym domu rekolekcyjnym Zgromadzenia Księży Werbistów w Chludowie.

Adres ośrodka jest następujący:

Dom Misyjny i Rekolekcyjny
Nowicjat SVD
ul. Kościelna 15
62-001 CHLUDOWO

Koszt uczestnictwa (obejmujący, jak zwykle całość wyżywienia i zakwaterowania podczas spotkania) wyniesie 225 zł. od osoby. Dom dysponuje zasadniczo pokojami dwuosobowymi. Tematem naszego spotkania będzie „Odpowiedzialność za słowo”. Dojazd do Chludowa (w pobliżu Poznania) – na własną rękę.

Tak jak wszystkie nasze spotkania, kurs sylwestrowy przeznaczony jest dla osób pełnoletnich. Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy. Osoby zainteresowane proszone są o zgłaszanie się do koordynatora Apostolatu Biblijnego Polskiej Prowincji SVD:

Ks. Jan Bocian SVD
Koordynator Apostolatu Biblijnego Polskiej Prowincji Słowa Bożego

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Kom.: (+48) 696-752-593

Pieniężno Pierwsze 19
14-520 PIENIĘŻNO

Wszystkich chętnych do wzięcia udziału w naszym spotkaniu sylwestrowym proszę o zgłoszenie i następnie wpłacenie zaliczki w wysokości co najmniej 100 zł. Zaliczkę tę można wpłacić na konto:

Zgromadzenie Słowa Bożego
ul. Ostrobramska 90
04-118 Warszawa

Bank PEKAO SA O/Grudziądz
59 1240 1949 1111 0000 1355 7706

koniecznie z podaniem imienia i nazwiska osoby wpłacającej oraz z dopiskiem: „Zaliczka na spotkanie sylwestrowe”

Jednocześnie wszystkich Państwa proszę o modlitwę w intencji zbliżającego się spotkania sylwestrowego i całej działalności Apostolatu Biblijnego. Niech Bóg błogosławi nam wszystkim i pozwoli ponownie przeżyć nasz kurs na chwałę Bożą i dla wzajemnego naszego pożytku.

Raz jeszcze wszystkich Państwa serdecznie pozdrawiam w imieniu zarówno moim, jak i współprowadzącej nasze kursy, pani Danusi.
Niech Bóg błogosławi Wszystkim!

W miłości Wcielonego Słowa Bożego

Ks. Jan Bocian SVD

Werbistowski Apostolat Biblijny
Pieniężno Pierwsze 19, 14-520 Pieniężno
Tel.: (55) 24-29-233
E-mail: biblia@werbisci.pl